Vendula Šafářová: KRESLÍM, PROTOŽE MUSÍM PŘEMÝŠLET / ERA 21, 02, 2014

Hloubavý citát Zvi Heckera ovládá dění festivalu Archikultura 2014 a provází je několika galeriemi a veřejnými místy jako metafora, která člověka přenáší do světa kresby, geometrie, prostoru, modelů a poezie, a to vše v teritoriu architektury, veřejného prostoru a umění.
Ostravský Dům umění (GVUO) věnoval festivalu všechny prostory, což je věc nevídaná, a nabízí hned čtyři výstavy najednou. Tradiční, a přesto inovativní reprezentaci architektury, svěží ve formách i detailech, přináší katalánská skupina BAND (Barcelona Architecture ‚N‘ Design), tvořená pěti architekty do čtyřiceti let, ověnčená mnoha cenami. Jednoduchá dřevěná instalace obrácených knížek, na kterých jsou natištěné výkresy a fotografie, působí lehkým a nadčasovým dojmem, stejně jako projekty samotné. V horním patře je umístěna výstava Současná dánská architektura, fotografie na panelech s nábytkem a tiskovinami od dánských tvůrců, kterou zahajoval sám dánský velvyslanec, pan Christian Hoppe. V mezipatře je pak k vidění výstava polského architekta a publicisty Tadeusze Baruckého Světoví architekti o architektuře se dvěma stovkami citátů světoznámých architektů, sesbíranými opravdu po celém světě. Nejsilnější zážitek však jednoznačně slibuje Cesta hledání Zvi Heckera. Tento izraelský architekt žijící v Berlíně vystavuje v Čechách poprvé. Instalaci výstavy obsahující modely, kresby do fotek, skici a malby si navrhl sám a je to jeho první česká realizace. Výstava si podmaní každého, návštěvníka zcela pohltí a vtáhne do autorovy expresivní tvorby.
Galerie Kruh prezentuje soubor maleb nazvaný Po stopách Oscara Niemeyera / část 1. opavské malířky Lucie Jindrák Skřivánkové, která maluje architekturu, ale ne takovou, jaká je, nýbrž zářivou, dynamickou, nedokončenou a „fresh“. Velké malby akvarelů a koláží rozechvějí a nabijí člověka tvořivou energií. V multižánrovém centru Cooltour se nachází výstava Ivana Rullera – kresby, výkresy, fotografie a modely, krásná přehlídka díla neumdlévajícího ducha architekta, od kterého je čemu se učit. Na Masarykovo náměstí se podařilo umístit přes deset panelů výstavy Město v pohybu – Život na kole v dánském hlavním městě, jež navazuje na dánskou výstavu v Domě umění. Centrum nové architektury (CNA) pozvalo Michala Škodu, aby zde představil svůj architektonický deník (kresby, fotografie, koláže).
Jsem přesvědčena, že všechna energie a práce, kterou vykonaly Kabinet architektury GVUO a Spolek pro ostravskou kulturu (SPOK), by měla dojít většího uznání a podpory jak ze strany médií, tak odborné a širší veřejnosti. Je přece úctyhodné, když architektura a umění dokážou pozitivně ovládnout město, třeba jen na fotografiích a modelech, a třeba jen v tak tradičním a rozpolceném prostředí, jakým Ostravsko je. Nevadí, že je to jen na krátkou dobu několika týdnů konání festivalu, protože i to dává lidem naději, inspiraci, vizi – jaká že by třeba Ostrava vlastně mohla a měla být.

ARCHIKULTURA 2014
VI. ročník mezinárodního festivalu architektury,
designu a umění
Ostrava, Krnov, Gliwice, Katovice, Vratislav
6.3.2014-27.4.2014

Share Button