Setkání s Krzysztofem Zanussim

Na pozvání kněze Mieczyslawa Augustynowicze z opavské Caritas a Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě zavítal režisér Krzysztof Zanussi do Opavy. V aule Slezské univerzity proběhlo promítání jeho filmu Persona non grata. Následovala debata moderovaný znalcem filmového umění Tadeusz Miczka ze Slezské univerzity v Katovicích.

Ohlas v médiích:

Události v regionech (Ostrava), ČT1 30. 1. 2009, začátek: 22,32 min.

[pořad on-line na CeskaTelevize.cz]

Před půlnocí: Krzysztof Zanussi, světoznámý polský režisér, 28. 1. 2009 23:30 ČT24, 26 min.

[pořad on-line na CeskaTelevize.cz]

ans: Slavný Kryzstof Zanussi navštívil Opavu, Opavský a hlučínský deník, 27. 1. 2009

Opava – Světoznámý filmový režisér Kryzstof Zanussi se uplynulý pátek setkal se svými příznivci v Opavě.

Na půdě Slezské univerzity byl nejdříve promítnut snímek Persona non grata.

Poté následovala diskuse s autorem, v níž se Zanussi představil jako vtipný a vnímavý mluvčí.

V letošním roce oslaví sedmdesát let, přesto je z něj cítit nadšení pro práci a elán. „Hodně pracuji, protože nic jiného na práci nemám,“ zaznělo z úst Kryzstofa Zanussiho několikrát během pátečního večera.

Po promítání jeho snímku z roku 2005 se v aule Na Rybníčku uskutečnila debata jak se samotným slavným režisérem, tak se zástupci Slezské univerzity v Katovicích. Ovšem dotazy publika směřovaly především k Zanussimu.

Mezi jinými otázkami padla i ta, kde bere režisér pro svou tvorbu inspiraci? „Každý den si zapisuji, co prožiji. O několik let později to napíšu do scénáře,“ odpověděl. Během více jak hodinové diskuse se Kryzstof Zanussi představil tím, co je mu vlastní, provokací a sarkasmem. „Když se mě novináři ptají, co jsem filmem chtěl říci, tak odpovídám: Pokud by se to dalo říct, jedním slovem, tak bych to mohl poslat jako sms a nemusel bych točit film,“ poznamenal s úsměvem.

Ve slezské metropoli se s autorem setkali jak představitelé Slezské univerzity, tak studenti, filmoví nadšenci a široká veřejnost. Po besedě si někteří nechali autora podepsat.

„Poprvé jsem se s dílem Kryzstofa Zanussiho setkala asi před třiceti lety. Viděla jsem všechny jeho filmy. V životě jsem ho na vlastní oči neviděla a překvapilo mě, kolik má energie,“ řekla Jana z Opavy.

Martin Jiroušek: Přijede opěvovaný režisér Zanussi, MF Dnes 22. ledna 2009

Opava – Slavný polský režisér Krzysztof Zanussi zítra zavítá na půdu Slezské univerzity v Opavě. Tvůrce vysoce ceněných snímků Struktura krystalu, Spirála nebo Život jako smrtelná choroba přenášená pohlavní cestou zde přijede na pozvání kněze Mieczyslawa Augustynowicze z opavské Caritas a Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě. „Setkání se koná v 18.30 hodin v aule Slezské univerzity, ještě dříve bude promítnut Zanussiho snímek Persona non grata. Jsme velice rádi, že tímto můžeme přispět k popularizaci polské kultury,“ sdělila vicekonzulka Agnieszka Fedorów Skupien.

Úvodní rozhovor s významným praktikem i teoretikem polského filmu bude moderovat znalec filmového umění Tadeusz Miczka ze Slezské univerzity v Katovicích. Miczka se soustavně věnuje bádání na poli evropské kinematografie a jeho účast slibuje velmi zasvěcenou debatu o významu filmového umění. Po skončení úvodní části bude prostor pro veřejnou debatu a dotazy.

Krzysztof Zanussi je tvůrce, jehož samotný život nabízí řadu zajímavých otázek. Pochází totiž ze slavného aristokratického rodu. Narodil se v roce 1939 ve Varšavě a výrazný vliv na něj měl prožitek druhé světové války. Ještě před tím, než začal samostatně režírovat, se věnoval studiu fyziky a filozofie.

Projekce filmu Persona non grata začne již v 16 hodin. Jeho hrdinou je polský diplomat v Uruguayi, který se po úmrtí své ženy pokouší dopátrat pravdy, zda měla poměr s jejich ruským přítelem. Kromě toho, ale musí řešit pracovní úkoly, jako jsou zbrojní transakce, nebo se musí vyrovnat se svou současnou životní situací. V hlavních rolích vystupují herecké hvězdy jako Zbigniew Zapasiewicz, Halina Golanko a Zanussiho neméně slavný kolega Nikita Michalkov. Vstup na setkání bude volný.

Martin Jiroušek: Jakubisko a Zanussi: jedinečná šance porozumět filmu, MF Dnes 26. ledna 2009

Ostrava, Opava – Hned dvě osobnosti autorského filmu Krzysztof Zanussi a Juraj Jakubisko zavítali minulý týden krátce po sobě do regionu. Zanussi, o jehož návštěvě neměl dopředu nikdo moc potuchy, se jako host Slezské univerzity objevil v Opavě. Nepříliš početné publikum se mohlo seznámit na videoprojekci s jeho relativně nedávným dílem Persona non grata. Sám režisér krátce poté byl ochoten hovořit na jakékoliv téma a spolu s Tadeuszem Miczkou ze Slezské univerzity v Katovicích zasvěceně představil historii i současnosti filmového dění. „K českému filmu mě váže celá řada dobrých přátel, například Miloš Forman a Ivan Passer, kteří mi velice pomohli při mém pobytu v USA,“ rozpovídal se velmi čile sympatický postarší pán, který má v současnosti rozpracované čtyři filmové projekty a ještě se realizuje jako operní režisér. „Víte, ten film, který jste před chvílí viděli, je mou reakcí na vztah kultury a politiky. Jednu dobu jsem se měl také stát politikem, ale naštěstí k tomu nedošlo. Postava moskevského diplomata, kterou ztvárnil Nikita Michalkov, měla velký ohlas u ruského publika, ale my v Polsku jsme ji vnímali spíše tragicky, protože jsme s Ruskem měli velmi napjaté politické vztahy. Dokonce v 70. letech, když jsem byl v porotě festivalu v Karlových Varech, tak jsem se učil česky, protože jsme se styděli za napadení vaší země vojsky Varšavské smlouvy a chtěli jsme hovořit ze solidarity česky,“ vysvětloval Zanussi před zvídavým intelektuálním publikem.

Juraj Jakubisko, jehož návštěva v ostravském Domě knihy Librex byla dopředu napjatě očekávaná, i s jeho manželkou Deanou, nakonec dorazil sám. Ale o to bouřlivěji a srdečněji byl přivítán velmi početným davem příznivců. Na rozdíl od Zanussiho přijel hovořit o svém nejnovějším filmu Bathory a prozradil, že zanedlouho bude k vidění asi 240 minutová televizní verze.

Publikum zajímaly především historky z natáčení typu, kolik co stálo a kdo se nejvíce bavil. Nicméně Jakubisko jako šarmantní světák s nezbytným kloboukem zasvěceně pohovořil o svízelné situaci tvůrce. „Stavějí nám do cesty různé překážky, a když se nám je podaří zdolat a nakonec se zahraniční film dostane do amerických kin, tak jsou všichni velmi nervózní, vždyť takové bijáky mohou přeci točit jenom oni sami,“ hovořil Jakubisko konkrétné o distribuci Bathory v USA.

„Film je nejrychlejší velvyslanec,“ vzpomenul Jakubisko současný politický stav Evropské unie a bylo jasné, že stejně jako jeho kolega Zanussi i on hájí umění před politickým nebezpečím. Bathory pro něj byla šance, jak zviditelnit bohatou leč opomíjenou historii předjímající třeba i muslimské nebezpečí.

Share Button