Přednáška Roberta Konieczného, přímo z jeho Archy / on-line

Dovolujeme si vás pozvat na online přednášku Roberta Konieczného, která se uskuteční ve středu 29. dubna v 18.00 hodin, kdy bude vyprávět o svých projektech, plánech a připravované monografii, která bude věnovaná jeho architektonickému studiu KWK Promes a měla by se ukázat celosvětové distribuci. Můžeme také prozradit, že u příležitosti této přednášky Robert nachystal několik historek „z natáčení“, které bude možné vyslechnout pouze a jenom během této přednášky.

29|04|2020|18.00
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC6vnafZqRCyieXok0TPvttQ/live
Instagram: https://www.instagram.com/interfacespolsl/
Facebook: https://www.facebook.com/InterFacesPOLSL/
Odkaz na událost na FB: https://www.facebook.com/events/221228302309702/

Mluvit přístupným a srozumitelným jazykem o architektuře není jednoduchá záležitost. Touto dovedností ale nepochybně disponuje Robert Konieczny, zakladatel studia KWK Promes, a člen Francouzské akademie architektury, jeden z nejčastěji oceňovaných polských architektů. S jeho odvážnými návrhy se můžeme seznamovat na stránkách nejprestižnějších architektonických časopisů a portálů po celém světě. Nyní probíhají intenzivní práce na přípravě monografie o ateliéru KWK Promes pod vedením Philipa Jodidia a kterou vydá nakladatelství Images Publishing, s určením pro širokou mezinárodní čtenářskou obec.

Robert Konieczny umí fascinujícím způsobem, lehce a s obrovskou dávkou humoru hovořit o architektuře a své práci. Jeho přednášky vždy přitahují zástupy posluchačů, a to nejen ty, kteří se zabývají projektováním profesionálně.

Dnes, když jsme všichni nedobrovolně doma, máme jedinečnou příležitost vyslechnout online přednášku Roberta Konieczného. Uskuteční se v rámci iniciativy Interfaces, což je platforma interdisciplinárních setkání, jejichž hlavním cílem je podpora polského umění, designu a architektury.

Robert Konieczny bude přednášet z obce Brenna, přímo z jeho Archy (kterou časopis Wallpaper označil za nejkrásnější dům na světě). V rozhovoru s námi Robert poznamenal, že nyní ještě musí zapracovat na lepším internetovém připojení 🙂

Po skončení přednášky budete mu moci klást otázky v komentářích pod videem.

Přednášku připravilo sdružení INTERFACES, což je skupina sdružující nadšence architektury, kteří organizují místní a online setkání, která jsou zaměřená na architekturu. Sídlí v polských Glivicích a mimo jiné se jim už podařilo uspořádat setkání s mnoha populárními architekty, designéry a umělci, jakými například jsou Robert Konieczny z KWK Promes, Oskar Grąbczewski z OVO Grąbczewscy, Robert Skitek, „musk kolektyw“ a nebo Bogusław Barnaś z BXBStudia.


Přednáška se koná v rámci 12. ročníku mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2020 a Kabinet architektury je jejím spolupořadatelem pro Českou republiku.

Nadčasovost projektů Roberta Konieczneho vyplývá z logiky, s níž vznikají. Prvotní koncept je vždy reakcí na zadání klientů, přesto se v něm neztrácí architektovy vlastní vize. Specifické požadavky, jako vytvoření maximálního soukromí (Safe House), reprezentativního vjezdu do domu pro sběratele umění (Autofamily house), obývacího prostoru, kde se extrémně stírají hranice mezi interiérem a exteriérem (Living-Garden House), anebo vytvoření muzejního objektu s mimořádným městotvorným potenciálem jsou pro Konieczneho impulsem k transformaci zavedených typologií. Architekt se jimi inspiruje, hraje si s nimi ale velmi často je zcela přetváří. Každá jeho stavba tak sama o sobě vytváří jakýsi nový druh typologie. Nezabývá se pouze funkční stránkou prostoru v jeho tradičním smyslu, ale inovativními aplikacemi pohyblivých části objektů dává mu zcela nový význam a využití, a Robert Konieczny je tak právem řazen mezi přední představitele tohoto dění v architektuře, které zjednodušeně označujeme pojmem „moving architecture“.

Mimo jiné se ujal velice originálním způsobem přestavby historických jatek v Ostravě s cílem vytvořit v nich vyhovující současným požadavkům prostor a náležité podmínky pro fungování městské galerie výtvarného umění, které Ostravě citelně stále chybí.

Robert Konieczny (1969 Katowice) je v současnosti nejúspěšnějším polským architektem. Jeho pozoruhodné návrhy vzbuzují zájem jak v řadách odborníků, tak u i široké veřejnosti a to nejen v jeho rodném Polsku, ale také v mezinárodních kruzích. V druhé polovině roku 2016 jeho do terénu částečně zapuštěná realizace Národního Muzea „Przełomy“ (Průlomy) ve Štětíně (Szczecin) získala hned dvě velmi prestižní ocenění, nejprve European Prize for Urban Pub lic Space za nejlepší veřejný prostor v Evropě a na World Architecture Festival (WAF) konaném v Berlíně dokonce cenu nejvyšší a nejhodnotnější, čili World Building of the Year 2016 za nejlepší architektonické dílo světa dokončené v tomto roce. Pak v 2017 tuto pozoruhodnou sbírku ocenění doplnila neméně významná Wallpaper* Design Awards 2017 za nejlepší rodinný dům v rámci této celosvětové architektonické soutěže, tentokrát se jednalo o objekt v jeho soukromém vlastnictví v nedalekých Ostravě polských Beskydech, k němuž přilnulo označení „Konieczného archa.“

Na slavnostním setkání, které se uskutečnilo 12. září 2019 v Paříži, byl architekt Robert Konieczny přijat mezi členy francouzské Akademie architektury (Académie d’architecture). Jako prozatím jediný představitel této části Evropy rozšířil elitní skupinu zahraničních architektů, kteří byli již dříve poctěni tímto vysoce ceněným členstvím a mezi něž patří mimo jiné takové veličiny oboru jakými jsou Tadao Ando, Santiago Calatrava, Norman Foster, Massimiliano Fuksas, Jacques Herzog, Pierre de Meuron, Fumihiko Maki, Ieoh Ming Pei, Renzo Piano,Richard Rogers anebo Alvaro Siza.

zdroj: Kabinet architekturyt

Share Button