Oceňoval ho Le Corbusier i Gropius. Hlavolamy architekta Neumanna jsou k vidění v Opavě / Lidové noviny

Judita Matyášová: Oceňoval ho Le Corbusier i Gropius. Hlavolamy architekta Neumanna jsou k vidění v Opavě, Lidové noviny, 19. 7. 2016
Architekt Alfred Neumann (1900–1968) vyrůstal v Brně, od roku 1949 žil v Izraeli, kde vytvořil řadu pozoruhodných staveb. Jeho práci oceňoval Le Corbusier i Walter Gropius. Výstava v opavském Domě umění představuje Neumannovy modely i návrhy.

Jeho stavby jsou jako důmyslně promyšlené geometrické hlavolamy. Stojí uprostřed pouště, na břehu moře nebo v městské zástavbě. Alfred Neumann navrhoval stavby, které nelze přehlédnout. Nabízí mnoho možností, jak je vnímat – jako samostatný tvar-sochu nebo mnohostěnnou hmotu, která má své osobité kouzlo. V zahraničí jeho tvorbu zná odborná veřejnost, u nás si však na znovuobjevení musel počkat desítky let. Vloni vytvořil Tadeáš Goryczka z Kabinetu architektury spolu s architektem Rafim Segalem z ateliéru MIT výstavu o Neumannovi, která se poprvé prezentovala v ostravské Galerii výtvarného umění. Nyní jsou jeho modely a návrhy k vidění v Opavě, spolu s katalogem, kde jsou fotografie staveb i texty žáků či spolupracovníků Alfreda Neumanna.

Životní příběh tohoto architekta začíná v roce 1900, narodil se v židovské rodině ve Vídni. Když mu bylo deset let, přestěhoval se s rodiči do Brna. Neumann vystudoval stavební průmyslovou školu a později vídeňskou Akademii výtvarných umění, kde se v prvním ročníku zabýval návrhem mauzolea u Mrtvého moře nebo projektem ideálního města v údolí. Zajímalo ho pojetí prostoru jako samostatné scény, prostoru jako divadelního jeviště. Lákaly ho biologické, organické tvary v architektuře. V roce 1925 odjel do Paříže, kde získal místo v ateliéru slavného architekta Augusta Perreta, a souběžně spolupracoval s kolegy z brněnské architektonické obce. V roce 1936 se Neumann vrátil do Brna. Válečné roky prožil v Praze, v únoru 1945 musel odjet do terezínského ghetta. Po válce sehnal práci v Zemském studijním ústavu v Brně. Od roku 1947 uvažoval o odchodu z Československa, o dva roky později vycestoval do Izraele.

Architektův Godot

Začátkem 50. let nastoupil Neumann na univerzitu Technion v Haifě. „První den jsme se shromáždili ve třídě a on nám vyprávěl o Beckettově hře Čekání na Godota, pak pokračoval o Sartrovi a Wittgensteinovi, neměli jsme ani tušení, o čem mluví. Ptali jsme se, co to má společného s architekturou. Až později jsem pochopil, že se to všechno týkalo architektury, ale nikdo s námi tehdy takovým způsobem nemluvil,“ vzpomíná Israel Goodovitch na studia u Neumanna.

Jeho originální pojetí architektury oceňovala odborná veřejnost po celém světě, pochvalně se o jeho práci vyjadřoval Le Corbusier i Walter Gropius. Izraelci však Neumanna nepřijali jednoznačně pozitivně. Pro izraelské architekty bylo čím dál důležitější zdůraznění národní identity. Neumann však stál mimo nacionalistické tendence, pro něj bylo nejdůležitější propojení stavby s krajinou či městem. Stejné smýšlení přejali také jeho žáci Cvi Hecker a Eldar Šaron, kteří s ním v roce 1959 založili architektonické studio. První zakázku získali od Technionu, měli navrhnout strojní fakultu, po vleklých sporech musel Neumann od vedení projektu ustoupit. Ve stejném roce je oslovila společnost Club Méditerranée, která chtěla v Achzivu na severním pobřeží Izraele vybudovat letovisko. Neumann navrhl tři sta šestistranných modulů ze dřeva a slámy. Další výzvu přijal v roce 1961, pro podnikatele Sama Dubinera vybudoval bytový komplex v Ramat Ganu, který okouzluje nápaditým pojetím. Sedmipatrový dům z betonu má v sobě hravost i dynamiku.

„Výstava o Neumannovi už byla ve Vratislavi a Výmaru, v centru Bauhausu, a brzy se možná vydáme do Kanady, kde o ni má zájem University Laval Québec. Na této univerzitě Neumann vyučoval v letech 1963–66. Výstava zaujala také ICAM, což je mezinárodní konfederace, která sdružuje nejlepší galerie a muzea světa zabývající se architekturou,“ říká Goryczka.

Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo, Dům umění Opava, do 21. srpna.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/ocenoval-ho-le-corbusier-i-gropius-hlavolamy-architekta-neumanna-jsou-k-videni-v-opave-gl0-/kultura.aspx?c=A160719_110914_ln_kultura_hep

Share Button