KERET HOUSE aneb jak zabydlet škvírku a další projekty Jakuba Szczęsneho / Kabinet architektury Opava

16. 1. –25. 2. 2015 / vernisáž 15. 1. 2015 | DŮM UMĚNÍ, PEKAŘSKÁ 12, OPAVA

kurátoři výstavy: Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec

„Keret House“, označovaný jako nejužší dům na světě, je natolik pozoruhodný projekt, že jej před nedávnem do své sbírky současné architektury zařadilo prestižní Muzeum moderního umění v New Yorku (MoMA) a byl tak zároveň součástí prezentace nových sbírkových přírůstků v rámci výstavy „Conceptions of Space“, která tam proběhla od 4. července do 19. října 2014. S nepatrným časovým odstupem se s tímto projektem a dalšími projekty z dílny Jakuba Szczęsného bude mít možnost seznámit i opavská kulturní veřejnost.

Nesoustředím se pouze na proces projektování – vysvětluje Szczęsny – daleko více mne láká hledání skryté výjimečnosti, kterou každý projekt v sobě nese. Keret House je rezidenčním příbytkem určeným pro umělce, brzy se zde prostřídá na devět výtvarníků a spisovatelů. Tímto projektem Varšava získala jakýsi celosvětově vnímaný billboard, jelikož Keretův dům byl zmiňován po celém světě. Umělecká instalace a zároveň obytný objekt o rozloze pouhých 14 m2, který spojuje další dvě budovy pocházející z různých epoch, „probudil“ místní obyvatele. Ukazují dům turistům a vyprávějí o něm. A právě o takové proměny, které v lokálních komunitách oživují aktivitu, mi především jde – dodává Jakub Szczęsny.
Práce Szczęsného se vyznačují výjimečnou kreativitou a vtipem i tam, kde jiní architekti s ohledem na množství nepříznivých okolností ztrácejí náladu a raději své angažmá vzdávají. Nevyhýbá se komorním zakázkám, či dočasným instalacím, jeho výjimečný a hravý přístup mění tyto záležitosti v pozoruhodné a přitažlivé záležitosti se značným mediálním přesahem a společenským dopadem. Všemu dodávají na atraktivitě jeho kresby a komiksy, jimiž jednoduše a originálně vyjadřuje podstatu svých konceptů. S návrhy a pracemi Jakuba Szczęsného se můžeme setkávat nejen v jeho rodném Polsku, ale taky v Izraeli, Palestině, Austrálii, Turecku, Německu, Indii a USA.

Výstava v Ostravě: https://kabinetarchitektury.cz/jak-zabydlet-skvirku-keret-house-a-dalsi-projekty-jakub-szczesny-ostravske-muzeum/

Share Button