Den za dnem. Fotodeník Davida Macháčka / Galerie Krystal, Havířov

Galerie Krystal, Havířov / 6. 4. – 5. 5. 2017/ vernisáž 6. 4. 2017 v 17.00 hodin

Svou první fotografii pořídil David Macháček (1970) v létě 1978 na letním táboře v Lanžově. Bylo mu osm let a na svitkový film vyfotil fotoaparátem Pionýr chatku, ve které na táboře bydlel. Dřevěná stavba s verandou, která měla velká okna rozdělená do malých čtvercových tabulek. Pak si dal David Macháček na čtvrt století pauzu a k fotografování se vrátil až v době, kdy začal v kapse nosit svůj první mobilní telefon s fotoaparátem.
“Nadchlo mě, jak může být pořizování obrázkových zápisků příjemné a pohodlné, od okamžiku focení až po rychlé uložení na vzdálený server. Člověka s tak jednoduchým přístrojem nic nerozptyluje, může se soustředit jen na samotný obraz. Není potřeba přemýšlet nad tím, jaký objektiv nasadit a jakou volit expozici. To je nesmírně osvobozující, i když chápu fotografy, pro které se stalo koníčkem zvládnutí techniky a ždímání možností přístrojů až na maximum. Mně ale vyhovuje ta svoboda, jednoduchost a foťák neustále v pohotovosti připravený v kapse,” popis uje svůj styl David Macháček.
Svůj fotodeník si založil 1. ledna 2014 a od té doby pořizuje každý den jednu fotografii, kterou se snaží vystihnout co nejvýstižněji to, co ten den prožil. Pro vedení fotodeníku si zavedl několik pevných pravidel. “Důsledně jsem si zakázal chodit fotkám naproti. Nejsem klasický fotograf a nehraju si na něj, v první řadě si pořád pořizuju deníkové fotozáznamy, abych si zapamatoval, kde jsem ten den byl a co jsem dělal. Nikdy si taky nefotím nic do zásoby, a když jsem ležel doma nemocný, tak jsem vyfotil aspoň zátiší s čajem a aspirínem.“
Převažujícím tématem jeho deníkových snímků je architektura. Svou zálibu v portrétování domů vysvětluje David Macháček tím, že mu jako introvertovi vyhovuje mlčenlivý objekt fotografování, který se neptá a nechce navazovat kontakt. “Architektura je dobrodružství! Architektura je pátrání, napínavé čtení ve stopách, které nám zanechali ti, kteří tu byli před námi. Architektura je objevování nového a nepoznaného. Od té doby, co si fotodeník vedu, jsem se zpomalil. Pozoruji na sobě, že po městě chodím pomaleji, protože si víc všímám věcí kolem sebe . A čas od času se zastavím, abych si to zajímavé vyfotil. Je to návykové a občas si připadám jak zpomalený film. Baví mě objevovat nové věci na místech, kolem kterých jsem v životě prošel už stokrát nebo tisíckrát. Je to zvláštní pocit, i ve svých rodných Pardubicích si teď často připadám jako cizinec.“
Deníkové snímky doprovází David Macháček údaji o autorovi stavby a doplňuje je každý den krátkým dvojverším. Díky tomu tak přibližuje divákovi architekturu  nevšedním způsobem.

další informace: galeriekrystal.cz

Share Button