Břetislav Uhlář: Poetická geometrie Katalin Haász v Ostravě, Deník

Břetislav Uhlář: Poetická geometrie Katalin Haász v Ostravě, Deník, 5. 2. 2018, s. 10

Experimentální maďarská výtvarnice v Industrial Gallery.
Maďarská výtvarnice Katalin Haász se už zítra představí v ostravské Industrial Gallery na své prezentaci nazvané Shadow Over Light. Její práce vycházejí z fenoménu takzvané Möbiovy pásky, jejímž zkoumáním se zabývá od roku 1998.
 
„Můj způsob malování je založen na procesu iterace (opakování) a všechny vystavované obrazy na ostravské výstavě představují soustavy linek, které vycházejí s podstaty této neorientovatelné plochy, která se vyznačuje tím, že má jen jednu stranu a jednu hranu. V roce 2008 jsem navrhla sluneční hodiny, kde stín je vrhán kovovým proužkem právě ve tvaru Möbiovy pásky. Ve snaze o přesné nastavení plochy pro zobrazovaní vrhané čáry a s použitím kompasu jsem důkladně každou hodinu zaznamenávala pohyb stínu.
 
Tato zkušenost byla natolik niterná, že se mi stala základem mých dalších inspirací,“ uvedla maďarská výtvarnice exkluzivně pro Deník. Tato výstava je její první samostatná v České republice. „Tato autorka v současnosti vystavuje také v prestižním Vasarely Muzeu v Budapešti v rámci prezentacemezinárodní výtvarné skupiny,“ sdělil Deníku Tadeáš Goryczka, iniciátor ostravské výstavy této pozoruhodné umělkyně.
Share Button